• : 0266 606 01 61
İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Yöntemleri
img
Genel

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Yöntemleri

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Yöntemleri

 

            İnsanlık var olduğundan beri takas ile başlayan ve zaman içerisinde birçok değişiklikler gösteren alışveriş şekli günümüzde hızla internet ortamına geçiş yapıyor. İnternet sayesinde sınırlar kalkıyor ve internete erişim olduğu sürece her zaman her yerden alışveriş yapmak, Dünya'nın bir ucuna ürün satmak ya da satın almak mümkün.

 

 Peki, ama nasıl?

 

            Bu kolaylık ve imkan beraberinde güvenlik sorununu da getiriyor. Yüzlerce hatta binlerce alışveriş sitesi var hangilerinden alışveriş yapılmalı? Hangileri güvenli? Nasıl çarşıya, pazara çıktığımızda her mağazadan, esnaftan alışveriş yapmıyorsak aynı şekilde internetten de her alışveriş sitesinden alışveriş yapmamalıyız.

 

 Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

            Öncelikle alışveriş yapmayı düşündüğümüz sitenin gerekli güvenli alışveriş sertifikası olup olmadığını site içeriğindeki açıklama veya ödeme kısımlarından kontrol etmeliyiz.

 Daha sonra alışveriş sayfasının linkinin (adres çubuğundaki www ile başlayan kısım) sol tarafında (başlangıç tarafında) yeşil renkli kapalı konumda bulunan asma kilit sembolünün olup olmadığı kontrol edilmeli (bu işaret bazı alışveriş sitelerinde ödeme ekranına geçince aktif oluyor).

 Yapılması gereken diğer önemli husus ise alışveriş yapmadan önce mutlaka o site hakkında forum, blog ve şikayet sitelerinde bir araştırma yapıp site ile ilgi yorumları okumak olmalıdır. Eğer site hakkında herhangi bir yorum bulamazsanız sitenin içerik ve fiyat güncelliğine dikkat edilmeli. Sitenin adres ve iletişim bilgilerindeki tutarlılık, şeffaflık ve erişebilir olması da fikir verici olur. Bu hususlarda şüphe uyandıran sitelerden uzak durulmalı.

 

 Ödemede Güvende Kal

 

            Alışveriş sitelerinin birçoğu kapıda ödeme, havale, bankamatik kartı, kredi kartı ve birçok aracı ödeme firmaları üzerinden ödeme yapma imkanı sunuyor. Bunlardan en çok kullanılanı ve pratik olanı ise kredi kartı ile ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme en güvenilir yöntem olarak görülse de bunu bir hizmet bedeli olduğu unutulmamalıdır. Her ödeme yönteminin avantaj ve dezavantajı olduğu bilinmelidir. En çok kullanılan ve insanları ilk tedirgin eden ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir. Aslında haklı olan bu yaklaşıma yönelik alınan güvenli alışveriş tedbirleri aynı zamanda en pratik ve en güvenli hale dönüştürmektedir kredi kartı kullanımını. Bu tedbirlerin başında ise sanal kart gelmektedir.

 

 Sanal Kart Nedir?

 

            Fiziki kredi kartına bağlı olarak internet bankacılık üzerinden kullanıcının oluşturduğu bir kredi kartı hizmetidir. Sanal kartın basılı şekli yoktur. İnternet bankacılığı üzerinden görebildiğimiz kart numarası, son kullanım tarihi ve cv numarasından ibarettir. En önemli iki özelliğinden biri; limit olarak fiziki karta bağlı fakat kart numarası, son kullanım tarihi ve cv numarası fiziki karttan bağımsız olması. Diğeri ise; limitini anlık olarak istediğimiz miktarda belirliyor olabilmemizdir. Bu özellik kullanıcıya alışveriş yapacağı miktarda limit oluşturma imkanı sunuyor. Böylece sanal kart bilgilerine üçüncü bir şahıs ulaşsa dahi limit yönetimi elimizde olduğu için kötü amaçlı kullanımına imkan kalmamış oluyor. 


İlginizi Çekebilir

 • img

  İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Yöntemleri

  Genel
  Haberi İncele
 • img

  Kendi Online Alışveriş Dükkanınızı Açabileceğiniz Siteler

  Genel
  Haberi İncele
 • img

  İnternetin Yol Açabileceği 10 Hastalık

  Genel
  Haberi İncele