• : 0266 606 01 61
İnternetin Yol Açabileceği 10 Hastalık
img
Genel

İnternetin Yol Açabileceği 10 Hastalık

İnternetin Yol Açabileceği 10 Hastalık

Milyonlarca bilgisayar ağını birbirine bağlayan global ağa internet denir. Bu ağ sayesinde sohbet edilebilir, alışveriş yapılabilir, film fragmanları izleyip sonrasında bilet alınabilir hatta internet üzerinden eğitim veren bir üniversitede öğrenim görüp mezun olunabilir. Fakat internetin olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır.

İnternetin aşırı kullanımından kaynaklanan bazı rahatsızlıklar şunlardır;

Göz Yorgunluğu

Bilgisayar ya da telefon gibi teknolojik aletlere uzun süre dinlenmeden bakmak gözlerin yorulmasına dolayısıyla göz kuruluğu gibi hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için arada sırada 10-15 dakika gözleri dinlendirmek gerekmektedir.

Bel Ağrısı

Bilgisayar başında geçirilen zamanlarda duruşa dikkat etmek gerekmektedir. Uzun süre hareket etmemek en büyük etkenlerdendir.

Damar Rahatsızlıkları

Uzun süre ekran başında kalındığı takdirde eklemler pek hareket halinde olmadığı için bacaklara çok fazla baskı uygulanmaktadır. Bunu önlemek için kısa aralarla ayağa kalkıp hareket etmek gerekmektedir.

Parmak Ve Bilek Eklemlerinde Ağrılar

Bilgisayar ya da telefon gibi teknolojik aletleri kullanırken parmakların ve bileklerin yanlış pozisyonda olması halinde eklemlerdeki baskı giderek artar ve devamında ağrılara yol açar. Bu yüzden teknolojik alet kullanırken parmak ve bilek açılarına dikkat etmek sağlık açısından önemlidir.

Depresyon

Sosyal medya uygulamalarındaki bir kullanıcı kendisiyle beraber herkesin fotoğrafını ya da videosunu paylaşma özgürlüğüne sahiptir.

Yaşanan kötü bir anının sürekli gözler önüne gelebilme ihtimali kişiyi depresyona sürükleyebilir.

Baş Ağrısı

Hatalı duruşlardan ya da uzun süreli göz yorgunluğundan dolayı meydana genel bu rahatsızlık aynı zamanda stres de etkileyebilir.

Uyku

Teknolojik aletlerin yaydığı ışık sebebiyle beyindeki uyku hormonu olumsuz etkilenir. Aşırı kullanımı halinde ise uyku ritim bozukluğu rahatsızlığı oluşabilir.

İletişim

Sosyal medya ortamında çok fazla aktif olan kullanıcılar yüz yüze iletişimde zorluk yaşamakla birlikte jest ve mimikleri kullanamaz hale gelebilir. Bu da zamanla kişide güven problemi oluşturabilir.

Yeme Bozukluğu

Teknolojik aletlerle ilgilenip zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı zamanlarda öğün atlamak ya da öğün saatine uymamak başlıca sorunlar arasındadır. Bununla beraber atıştırmalık olarak cips, çikolata, kraker gibi besinlerin alınması dengesiz beslenmeye yol açar.

Çevrimiçi Kalma İsteği

Her an sanki bir olayı kaçıracakmış hissine kapılan kullanıcılar hep çevrimiçi kalmak isteyip kişisel ihtiyaçlarını geciktirmektedir.


İlginizi Çekebilir

 • img

  İnternetin Yol Açabileceği 10 Hastalık

  Genel
  Haberi İncele
 • img

  İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Yöntemleri

  Genel
  Haberi İncele
 • img

  Kendi Online Alışveriş Dükkanınızı Açabileceğiniz Siteler

  Genel
  Haberi İncele